Süt Alırken Dikkat Edilecek Konu Başlıkları

Wed 21 March 2018

vegan oldum ve artik bu yazida savundugum 'degerler' benim icin anlamini yitirdi, hayatimi idame ettirme mucadelemde, herhangi bir hisseden canlidan yararlanma tavrimdan vazgectim.

  1. Hastalıklardan ari sürü sertifikası - İlçe Tarım kan testi yapıyor. Türkiye’de 15 milyon büyük baş hayvan var. Sığırların %70’i verem mikrobu taşıyor. 13 senedir hastalıklardan ari sürü sertifikası alan tek sürü.
  2. Bu sütü üreten ineklerin ne yedikleri. 1’den 10’a kadar skalada, 10 puan 365 gün boyunca ot yiyen. 1 puan da fabrika yemi yiyen hayvanlar. 450 dönüm arazi kiralayarak toprağı onarmaya başlamışlar. 1’den başlayıp 6,5’a çıkmışlar. 3 sene önce gdo’lu soyayı çıkarmışlar. İnekler iyi beslenmeye başladıkları zaman, dışkılarının kokusu, ağızlarının kokusu, tüylerinin rengi bile değişmiş. İçtikleri su önemli. Çünkü %88’i su, %12’si kuru madde.
  3. Hijyen. Sağım ve dolum süreci çok önemli. Süt sağıldığı anda dışarıdaki mikroorganizmalar süte saldırıyor. Sütün içinde de mikroorganizmalar var, onlar da sütün içindeki şekeri yiyor. 1 ml.sinde 100bin ve altı mikroorganizma olmak zorunda. Çiğ süt sertifikası için. Sağım hattını soda ve sirkeyle yıkıyorlar. Dolumda krom makinesi var, sütü buz aküsü kullanarak soğutuyor ve hemen şişelenerek hava ile teması kesiliyor. Böylelikle sütte mikroorganizma üremesi engelleniyor.
  4. Hayvan ırkı. Jersey, Holstein. Jersey keçi gibi boyu, yağ oranı çok yüksek. Simental, Holstein, ve ikisinin melezini kullanıyor Aysun. Montofon ineğinin sütünde çok fazla protein var. Bir sütte gerçekten yağ ve protein istiyorsanız, sert bir yoğurt yemek istiyorsanız o ırktan bir hayvanın sütünü almanız lazım. Önemli olan hayvanın ömrü. Yerli ırk 15 sene yaşıyor. Aysun’un inekleri eskiden fazla yaşamıyormuş ama artık verimi düşürüp havan refahını artırarak uzun yaşamalarını sağlıyorlarmış. Verimi 10 tondan 6 tona düşürmüşler. Çünkü mısır silajından ot silajına geçmiş, otlatma programı koymuşlar.
  5. Hayvan refahı. Refah bir mekanda mı yaşıyor? Kaşağılanıyor mu, seviliyor mu?