Sağlıklı Yaşamak

Sun 04 January 2015

Dr. Mosley'in BBC Knowledge'daki tv programlarini izleme firsati buldum. Bolumlerle ilgili notlarimi paylasiyorum;

  1. intermittent fasting (aralıklı oruç) [*]

5:2 Haftanın 2 günü oruç tutma veya haftanın her günü 16 saat hiçbir şey yemeden geçirerek yapılan orucun faydaları üzerine. Mercola'nin sitesinden: alıntıladığım iki bölüm, orucun sağlıkta yarattığı değişimi göstermesi açısından çarpıcı.

"Normalizing your insulin and leptin sensitivity, and boosting mitochondrial energy efficiency: One of the primary mechanisms that makes intermittent fasting so beneficial for health is related to its impact on your insulin sensitivity.While sugar is a source of energy for your body, it also promotes insulin resistance when consumed in the amounts found in our modern processed junk food diets. Insulin resistance, in turn, is a primary driver of chronic disease—from heart disease to cancer.Intermittent fasting helps reset your body to use fat as its primary fuel, and mounting evidence confirms that when your body becomes adapted to burning FAT instead of sugar as its primary fuel, you dramatically reduce your risk of chronic disease"

Promoting human growth hormone (HGH) production: Research has shown fasting can raise HGH by as much as 1,300 percent in women, and 2,000 percent in men,2 which plays an important part in health, fitness, and slowing the aging process. HGH is also a fat-burning hormone, which helps explain why fasting is so effective for weight loss

yeni başlayanlar için aralıklı oruç yazısında , orucun tam zıddı olan sık sık az yeme teziyle bir tartışma mevcut. hem de Lean Gains'in kaleminden;

"…The premise underlying the present study was that increasing meal frequency would lead to better short-term appetite regulation and increased dietary compliance; furthermore, it was hypothesized that these predicted beneficial effects of increased meal frequency could have resulted from more favorable gut peptide profiles, potentially leading to greater weight loss. Under the conditions described in the present study, all three hypotheses were rejected."

"…We had postulated that increasing meal frequency would enhance the compliance to the energy restricted diet thus leading to greater weight loss, an effect possibly mediated by increased fullness. The present results do not support this hypothesis."

  1. Sindirim:

İnce bağırsağımızda da nöronlar var, yaklaşık olarak bir kedinin beynindeki nöron sayısı kadar; 100 milyon civarı. Bu sebepten ince bağırsağa ikinci beyin de deniyor. Nöronlar vagus siniriyle beyne bağlanıyor. Buraya kadar anlattığım tezi masör Pierre Pallardy'nin 'Yaşamın Merkezi: Karnımız' kitabında bulabilirsiniz. Ancak bu tezi bir tip insanının programında, doğal bir gerçek olarak dinlemek beni çok etkiledi.

Programda işlenen bir diğer konu da, insanların acıya karşı verdikleri tepkilerden karakter yapılarının anlaşılabilmesi. Buna göre, iki temel kişilik yapısı olan nevrotikler ve dışa dönüklerin acıya verdikleri tepkiler taban tabana zıt. Nevrotik acıya maruz kaldığıdına kan basıncı düşüyor ve kalp atışı yavaşlıyor. Dışa dönükte ise durum tam tersine gelişiyor. Bu sebepten Stress bozukluklarında her iki grubun tedavisinde farklı yöntemler izleniyor.

  1. Egzersiz:

Kas sistemimizin enerjiyi kullanma biçimine en uygun antreman tipi, ani ve kısa süreli olan. Bu antremanı Mosley 20 sn.'den 3 set, haftada 3 gün, toplamda haftada 3 dk sürecek şekilde 3 hafta uyguladı. Yaptığı antreman dolu dizgin bisiklet pedalı çevirmekti. 3 hafta boyunca her fırsat bulduğunda yürüdü, ayakta durdu. Kısacası gerekli olmadıkça oturmadı. Aldığı sonuçlara göre, Yemekten sonra oluşan insülin direnci düştü, ancak kardiyo vasküler yapısında genetik problem olduğu için akciğer-kalp sisteminde gelişme olmadı.

Mosley'in dikkat ettiği iki konu da çok önemli; egzersiz tekniği ve oturmaması. Bu ikisini birarada yapabilirsek sağlıklı kalabiliriz.

[*]Kaynaklar: