Özgür Yazılım Yaz Kampı Notlarım

Tue 16 July 2019

Bu seneki özgür yazılım yaz kampında, Linux İç Yapısı: Netfilter ve Çekirdek-İçi Sanal Makineler kursuna katılacağım.

Bolu'ya gelmeden öncesi

Dikkatimi ilk çeken nokta; organizasyon konusunda LKD'de büyük bir birikim oluşmuş, katılımcının aklına gelebilecek neredeyse tüm sorularla ilgili ayrıntılı yanıtlar düzenli olarak veriliyor. İşleyiş düzeni önceden herkese gerekçeleriyle açıklanıyor, az kişiyle böyle kalabalık bir organizasyonu düzenleme sorumluluğunu aldıkları için hepsine teşekkür ederim.

Temel bir ihtiyaç hissettim; kampa katılacakların önceden birbirinden haberdar olabileceği ve eski katılımcıların deneyimlerini paylaşabileceği bir ağ olsa iyi olurdu. Buna ihtiyaç var; örneğin katılımcı kılavuzunda, "Çadır yeri önerimiz bulunmuyor" yazıyor. Gayet doğal bu. Fakat daha önce kursa gidip çadır yeri bakmış birilerinin önerisi olabilirdi. Mesela benim merak ettiğim konu da, yurtla üniversite arasındaki yolun bisiklete uygun olup olmadığı.

Yurtta ilk gün

Kurslar başlamadan 1 gün önce KYK Seyit Avşar Erkek yurduna yerleştim. Burada olanaklar gerçekten güzel. Kısa kısa başımdan geçenleri aktaracağım;

Odadaki wc'de taharet musluğu arızaliydi, kullanmak istediğimizde her yeri su bastı. Odada son kalanlar (duvardaki yazılardan birilerinin kaldığı anlaşılıyor.) nasıl olduysa musluğu kapatabilmiş ve idareye birşey söylemeden bu halde bırakmışlar... Neyse ki yurt görevlilerine soyleyince musluğu değiştirttiler.

Yolda gelirken bir çok yerde su kaynağı gördüm, yemekhane görevlisine musluktan akan suyun temiz olup olmadığını sorduğumuzda içilmediğini söyledi. Pet şişede su satılıyor.

Yurdun açık adresinde her ne kadar ilçe olarak Merkez yazsa da, merkezden uzak ve çevresinde alışveriş yapılabilecek tek yer bir benzincinin marketi. Bazı ihtiyaçları karşılamak için şehir merkezine gitmek gerekecek.