Kompost Hazırlama Yöntemi Seçimim ve Nedenleri

Thu 29 March 2018

Buğday Derneği'nin düzenlediği "Kompost nedir?" başlıklı sunuma katıldım, vidyolarına Buğday Derneği'nin facebook sayfası'ndan ulaşabilirsiniz. sunumda vurgulanan 2 ana başlık vardı;

  • En doğru / en iyi yöntem yok, mevcut duruma uygun yöntem var. Bu da tamamen sizin koşullarınıza uygun olarak vermeniz gereken bir karar.
  • Hangi yöntemi izlerseniz izleyin, onu uygulamak için bir çok deneme yanılma yapayacaksınız, önemli olan bir karar verip başlamak.

Kompost hazırlama yöntemlerini Buğday Derneği Kompost Rehberi'nden öğrenebilirsiniz. Bu çalışmada ayrıca yöntemlerin avantaj ve dezavantaları da belirtilmiş. Sunumdan önce kitabı okumuş ve bir yöntemde karar kılmıştım, sunumdan sonra da bu kararım değişmedi; solucan kompostu (Vermikompost) yapmak istiyorum. Nedenlerine gelince;

  • Diğer yöntemlerden farklı olarak, organik atıklarınızla bir canlıyı besliyorsunuz, yani bir canlıyla etkileşime giriyorsunuz, kedisiyle yaşayan biri olarak, eve yeni bir tür daha alıp ona bakma fikri hoşuma gidiyor.
  • Organik atık devamlı çıkan bir şey, diğer yöntemlerde birden çok kap bulundurup, her kap dolduğunda diğer kapta biriktirmeye devam etmek gerekiyor, vermikompostta ise devamlı verebiliyorsunuz. Solucanlar popülasyonlarını, içine koyduğunuz kabın boyutlarına göre kendileri ayarlıyorlar.
  • Kompost kabını kapatıp bekleme gibi bir durum olmamasından ötürü, benim gibi sabırsız insanlar için daha uygun, belki bokashi kompostundan daha uzun sürebilir, fakat oradaki gibi devamlı kapları kapatıp/açma sürelerini kontrol etmeye gerek kalmıyor.

Siz de benim gibi vermikompost yapmaya karar verirseniz, illa bir ücret ödemeniz gerekmiyor, biraz beklerseniz, Kartal Belediyesi solucan dağıtımına başlayacak. Belediyeden alınca, alma prosedürlerini bu yazıya yorum olarak eklerim.

Son olarak, sunumda beni en çok etkileyen cümleyi eklemek istiyorum, bokashi kompostuna, diğer yöntemlerden farklı olarak artık yemekleri, etleri de atabiliyorsunuz; sevgili Volkan Bey bu konudan bahsederken, "biz 4 yıldır belediyeye 1 gram atık kaptırmadık." dedi. Gerçekten de, onu kullanmasını bilmeyenlere, değerli şeylerimizi vermeyelim. Biz daha iyisini yapabiliriz.